WTORKOWA PORCJA OPOWIEŚCI - STO JAJEK (CZ. V)
Moje zeszłotygodniowe znalezisko rodem z Laosu, którego bohaterem był oszust Xien Mieng sprawiło, że grzebię sobie w baśniach o tricksterach. Przeglądając opowieści o tego typu bohaterach wróciłem do Baśni Arabskich, gdzie cały rozdział jest im poświęcony. Był na przykład taki Abu Nuwas poeta na dworze Haruna al Rashida jednego z najbardziej znanych kalifów Persji (żył na przełomie VIII i IX wieku, choć na wieczność zapisał się w Baśniach 1001 nocy). Obaj panowie darzyli się wielką sympatią, co nie zmieniało faktu, że obaj prankowali się niemiłosiernie. Dowcipy, jakie płatał jeden drugiemu kosztowały nawet konia kalifa utraty warg i ogona... ale dziś nie o tym. Dziś o jajkach: 

Pewnego dnia kalif postanowił spłatać swojemu przyjacielowi Abu Nuwasowi figla. Pod nieobecność poety rozdał zebranym na uczcie gościom, a była ich setka, po jajku i kazał na nich usiąść. Poeta zjawił się jakiś czas później i wtedy kalif wstał i rozkazał: 

- Żądam, żeby każdy zniósł dla mnie jajko! 

Goście zaczęli się wiercić, gdakać i po chwili, każdy wyciągnął spod siebie jajko. Każdy, oprócz Abu Nuwasa, co w zasadzie oznaczało, że nie wykonał on polecenia swojego kalifa, a to wiązało się oczywiście z konsekwencjami... Poeta nie tracił jednak głowy. Zamiast panikować, wskoczył na stół i zaczął donośnie piać, wymachując rękami, jak skrzydłami. 

- Co ty wyprawiasz? - zapytał kalif. 

- O panie - odrzekł Abu Nuwas - skoro masz już tyle kur, pomyślałem, że przydałby ci się też kogut. 

Za swą bystrą odpowiedź poeta otrzymał sto złotych jaj, a kalif często w żartach mawiał o nim "mój kogucie". 

***

Więcej podobnych opowieści znajdziecie w książce Baśnie arabskie z serii Baśnie Etniczne 18+ National Geographic. A gdybyście szukali innych tricksterów: pamiętajcie jednymi z najlepszych są króliki, na północy tę rolę spełniał szaman - kruk. Do tego grona zaliczymy Lokiego, Mauiego, albo pająka Anansiego.

Na koniec - autopromocja. 

Pamiętajcie o wakacyjnym ebooku - Dziś jesteśmy tutaj. Listy z podróży niewielkich

Do poczytania nad basenem czy w samolocie, żeby dobrze nastroić się na urlop. Do pobrania TUTAJ


A pozostałe części cyklu znajdziecie: 

Część pierwszą - TUTAJ 

Część drugą - TUTAJ 

Część trzecią - TUTAJ 

Część czwartą - TUTAJ 

Część szóstą - TUTAJ 

Część siódmą - TUTAJ 

Część ósmą - TUTAJ 

Część dziewiątą - TUTAJ 

Komentarze

Popularne posty