Klub Latających Podróżników - Pani Margaret na prerii 


Na warsztacie: Klub Podróżników, Muzeum Etnograficzne, zajęcia dla dzieci, Pani Margaret, Indianie Ameryki Północnej

Odlatujemy we wtorek, 14 kwietnia, o 17.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Przed oczami wędrowców niekończące się niemal prerie. W oddali przebiegają galopem mustangi. Za plecami, z brudnego tipi unosi się dym, a tyczki namiotu wyciągają się w niebo, jakby chciały schwycić przebiegające po niebie chmury. Stojący obok mężczyzna, którego nazywają Małą Żmijką opowiada o przodkach, o dumnym wodzu Siedzącym Byku. Opowiada o pow-wow - wielkich zjazdach Indian. Opowiada o bizonach, które kiedyś królowały na tych terenach. I o białych, którzy pewnego razy przybyli na prerie, aby zmienić wszystko. Pani Margaret słucha. Wieje wiatr, pachnie wolnością. 

Klub Latających Podróżników to cykl warsztatów dla dzieci w wieku 6-9 lat. Podczas warsztatów spotykamy się z różnymi kulturami i krainami geograficznymi, sięgając po lokalne opowieści i legendy oraz do muzealnej kolekcji obiektów pozaeuropejskich. Pokazując dzieciom różnorodność świata, różne tradycje, języki, obyczaje, wskazujemy również na podobieństwa ludzi z różnych stron świata. Korzystamy z możliwości, które tkwią w mapach, plastyce, teatrze i dziecięcej ciekawości.

Warsztaty zachęcają dzieci do odkrywania sposobów życia na innych kontynentach i niespodzianek, jakie kryje tamtejsza przyroda. Są zachętą to bliższego przyglądania się bliskim i dalekim geograficznie zakątkom Ziemi.

Semestr wiosenny poświęcony będzie eksplorowaniu fascynujących miejsc obu Ameryk. Od Grenlandii aż po ziemię ognistą. Podróżnikom towarzyszyć będą listy Pani Maragaret, która wraz ze swoim synem Albertem i kundelkiem Sparkym, przemierzać będzie kolejne kraje i poznawać nowe kultury. Z pasją zapisuje swoje spostrzeżenia i śle je w listach do swoich przyjaciół - znanych z poprzedniego semestru bohaterów - kapitana Hermana i sierżanta Pimple'a. 


Listy przepełnione są ciekawostkami oraz informacjami o sposobie życia spotykanych ludzi. Są szansą, by pokazać dzieciom różnorodność napotykanych miejsc, kultur i sposobów myślenia. To także opowieść o tym, jak wygląda życie w drodze.

Komentarze

Popularne posty