Klub Latających Podróżników


Baśnie na warsztacie, klub podróżnika, Latający klub podróżnika, Muzeum Etnograficzne, Mateusz Świstak, Zajęcia edukacyjne, dzieci i podróże, Kapitan Herman,


Czyli spotkania podróżnicze w MUZEUM ETNOGRAFICZNYM w Krakowie


Już w najbliższy wtorek (czyli 16.09) o godzinie 17.00 pierwsze spotkanie klubu. 

Klub Latających Podróżników to cykl warsztatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie dla dzieci w wieku 6–9 lat. Warsztaty przybliżają wiedzę o sposobach życia na innych kontynentach, pełne są niespodzianek, jakie kryje tamtejsza przyroda. Stanowią zachętę do bliższego przyglądania się bliskim i dalekim zakątkom Ziemi. 


Dzieci mają okazję zapoznać się z różnymi kulturami i krainami geograficznymi – sięgnąć do muzealnej kolekcji obiektów pozaeuropejskich, wsłuchać się w lokalne opowieści i legendy. Odkrywając odmienne tradycje, języki i obyczaje, mogą jednocześnie dostrzec podobieństwa łączące ludzi zamieszkujących różne części świata. Wcielając się w role latających odróżników dzieci odkrywają możliwości tkwiące w mapach, plastyce, teatrze. Przede wszystkim zaś sięgają do własnej wyobraźni i kierują się własną ciekawością.Wyprawom „Klubu Latających Podróżników”  towarzyszyć będą zapiski pewnego wyimaginowanego obieżyświata: DZIENNIK KAPITANA HERMANA. Kapitan Herman to angielski oficer, który  podczas jednej ze swoich podróży zgubił się w dżungli. Gdyby nie pomoc lokalnych mieszkańców, pewnie nigdy nie odnalazłby drogi do domu. Ta przygoda sprawiła, że Kapitan, postanowił zjeździć świat dookoła i poznawać nowe miejsca i kultury. W jego wyprawach towarzyszy mu zawsze wierny sierżant Pimple i biały kundelek Sparky. Jest też Pani Margaret, gosposia Kapitana, która robi najlepsze naleśniki z konfiturą na całym świecie, a także przygotowuje naszego podróżnika do kolejnych wypraw.


Notatki z tych podróży to kopalnia wiedzy na temat spotkanych tam ludzi ich obyczajów i miejsc, w których mieszkają. To szansa rozmowy o różnych językach i opowieści o przedziwnych potrawach, które można zjeść w różnych zakątkach ziemi. To także sposobność skonfrontowania dzieci z bardziej złożonymi kwestiami, takimi jak szacunek dla obcej kultury, bycie gościem albo najeźdźcą, moralnych obowiązkach podróżnika.

Baśnie na warsztacie, klub podróżnika, Latający klub podróżnika, Muzeum Etnograficzne, Mateusz Świstak, Zajęcia edukacyjne, dzieci i podróże, Kapitan Herman,

Pierwsze dwa warsztaty (16 i 23 września) poświęcimy na bliższe spotkanie z przyrodą oraz mieszkańcami Rwandy. Latający podróżnicy wybiorą się z Kapitanem Hermanem na zbocza wulkanów Rezerwatu Wirunga i spotkanie z żyjącymi tam gorylami górskimi. Kapitan będzie musiał poradzić sobie z gęstą dżunglą. Czym jest dżungla i jak sobie z radzić? Jakie niebezpieczeństwa mogą tam czyhać na wędrowców. Kim są Pigmeje, kim są Bantu oraz inni mieszkańcy tego regionu? Dlaczego w Rwandzie mówi się po francusku i kim była Dian Fossey? Na te wszystkie pytania odpowiemy podczas pierwszego zebrania klubu.


Komentarze

Popularne posty