MITOLOGIA ŚLĄSKA (W PIGUŁCE)Na warsztacie: Mitologia śląska, recenzja książki


W moje świstacze łapki wpadła ostatnio książka, o którem nie sposób Was nie poinformować. Nazywa się ona Mitologia Śląska, przywiarki ślónskie, czyli Leksykon i Antologia Śląskiej Demonologii Ludowej, autorstwa Barbary i Adama Podgórskich. Dla osób zajmujących się pracą z baśniami i legendami pozycja nie do przemilczenia. 

Leksykon to ponad 500 stron haseł związanych ze wszelkiej maści straszkami zamieszkującymi wyobraźnię ludu Śląskiego. Baza jest potężna i, jak to leksykon, bardzo dobrze zorganizowana. Można przeskakiwać między odnośnikami przez długie godziny poznając coraz to nowe oblicza skarbnika, utopca czy innej heksy. 

Czasem odnośniki odsyłają pomiędzy ludowymi nazwami stworków używanymi w poszczególnych regionach Śląska (co przyznam, że bywa dość żmudne). Innym razem mamy krótką definicję, czym jest dana istota i jakie są jej kompetencje, gdzieniegdzie pojawiają się także podania, czasem lakoniczne, czasem bardzo rozbudowane, ale zawsze wzbogacające przekaz danego hasła. Jeśli ktoś pogrzebie, może tu znaleźć materiał na kilka niezłych wieczorków z opowieściami, albo pomysł na książkę. 

Książka to leksykon, więc dla wszystkich, którzy przyzwyczaili się do standardów wyznaczonych przez Legendarz, będzie ona dość niestrawna, ale zdecydowanie jest to materiał godny polecenia. Niestety minęły już czasy, kiedy długie godziny wertowało się słownik Kopalińskiego i trochę człowiek wychodzi z wprawy... i przyzwyczajeń... 

Brnąc jednak przez kolejne odnośniki czytelnik może spostrzec pewną fantastyczną mozaikę - ciekawe jest to, jak hasła ujawniają różnorodność wierzeń Ślązaków. Jaką mieszanką różnych wpływów jest Śląska dusza. To miejsce, w którym coś do powiedzenia mają wierzenia polskie, rosyjskie i przede wszystkim niemieckie. Z tego wszystkiego tworzy się nowa (jeśli można tak nazwać coś zakorzenionego w myśleniu archetypicznym) jakość, którą można nazwać Mitologią Śląską. 

Tak jak pisałem, jeśli zajmujecie się baśniami, albo kulturą Śląska, albo myśleniem symbolicznym, to Mitologia Śląska jest pozycją, na której warto położyć ręce. 

Zajrzyjcie do księgarni: TUTAJ

Komentarze

Popularne posty