Opowieści i Podróże 


Na warsztacie: Klub Latających Podróżników 2.0, Klub Pisania o Podróżach im. Alfreda Szklarskiego

Z niezwykłą przyjemnością umieszczam niniejszy post. Jest on otwarciem nowego sezonu warsztatów poświęconych podróżom. Tym razem nie tylko w Krakowie i nie tylko dla dzieci, ale po kolei. 

KLUB LATAJĄCYCH PODRÓŻNIKÓW 2.0


Klub dla dzieci w wieku 6-9 odbywa się w każdy wtorek o godzinie 17.00 w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Podczas dwugodzinnych zajęć razem z podróżnikami przemierzamy świat, w poszukiwaniu ciekawych miejsc, niezwykłych obyczajów, fascynujących opowieści. Uczestnicy wcielą się w rolę dziennikarzy detektywów, którzy przemierzać będą  świat w poszukiwaniu podobieństw i analogii pomiędzy kulturami różnych kontynentów. Kluczem do podróży będzie przedmiot lub zjawisko. Warsztaty zachęcają dzieci do odkrywania sposobów życia na innych kontynentach i niespodzianek, jakie kryje tamtejsza przyroda. Są zachętą to bliższego przyglądania się bliskim i dalekim geograficznie zakątkom Ziemi.

Podsumowaniem każdego cyklu tematycznego zajęć będzie wspólne tworzenie Magazynu podróżniczego, które pozwoli dzieciom ćwiczyć sztukę opowiadania o podróżach.

Więcej informacji na stronie Muzeum czyli TUTAJ

KLUB PISANIA O PODRÓŻACH im. ALFREDA SZKLARSIEGO


Tym razem propozycja dla dorosłych. Dla tych wszystkich, którym marzy się rozpoczęcie przygody z pisaniem. Jak zamykać wędrówkę i jej piękno w słowach. Będziemy rozmawiać, ćwiczyć, zachwycać się światem, a przede wszystkim PISAĆ, PISAĆ, PISAĆ. 

Po co pisać o podróżach? Dla kogo? Jak to robić, żeby słowa oddawały niesamowitość obcych kultur, lub piękno egzotycznego krajobrazu? Jak opowiadać o naszych podróżniczych przeżyciach? Wspomnienia, reportaże, przewodniki, prywatna korespondencja, blogi podróżnicze, albo podróżnicze powieści awanturnicze. Każdy z tych gatunków inaczej podejmuje zagadnienie pisania o podróżach, w inny sposób korzysta z materiału, jakim są teksty źródłowe, własne przeżycia, relacje mieszkańców danego regionu, czy też eksponaty. 

Warsztaty dla wszystkich tych, którzy w formie pisanej chcą oddać zachwyt nad pięknem świata. 

Patronem nam będzie Alfred Szklarski, po pierwsze dlatego, że jest autorem kultowej serii książek o przygodach Tomka Wilmowskiego, a po drugie dlatego, że spotkania naszego klubu będą odbywały się w gabinecie autora. W miejscu, gdzie powstała chyba najpopularniejsza polska seria książek podróżniczych. On, a także inni pisarze, których pióro wędruje po rubieżach świata, będą też dla nas przykładem. Do analizy i nauki. 

Organizatorem warsztatów jest Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Wszelkie informacje i możliwość zapisów TUTAJ (a najlepiej dzwonić). 


***

Jeśli jesteś z jakiejś organizacji lub placówki, która miałaby ochotę zorganizować podobne warsztaty, jestem do Twojej dyspozycji. Dzwoń i pisz. 

Komentarze

Popularne posty